Porucha na aute či chyba vodiča? To sú základné otázky, ktoré sprevádzajú tragickú nehodu v bratislavskej Petržalke. Svedkovia hovoria o vysokej rýchlosti, ktorou auto počas cúvania vletelo medzi ľudí. Špekuluje sa aj o poškodení vozidla.
Nehoda, po ktorej zomrela 24-ročná reprezentantka v lukostreľbe a zranené leží v nemocnici 11-ročné dievča, stále nesie v sebe otáznik, ako sa to mohlo stať.
Po búrke padol na auto strom. Hasiči ho chceli nadvihnúť a podľa svedkov povedali vodičovi, aby zacúval pár metrov dozadu.
Tí, čo to videli, vravia, že po zdvihnutí stromu začalo vozidlo cúvať veľkou rýchlosťou.
„Akonáhle sa strom nadvihol, auto samovoľne vyštartovalo dozadu,“ povedal nám jeden zo svedkov.
Ako však mohlo auto vyletieť samo? Mohlo mať po náraze stromu poruchu, čo to spôsobila? Pýtali sme sa na to automechanika. Ten hovorí, že je veľmi nepravdepodobné, že by sa auto pohlo samo.
„Prechádzali sme si to z viacerých častí. Po dlhšej analýze sme zistili, že toto sa stať reálne nemôže,“ uviedol mechanik David Diškanec.
Hovorí, že autá majú v sebe niekoľko prvkov, ktoré zabraňujú samovoľnému pohybu. Keby bol napríklad aj nejako zaseknutý pedál alebo iná porucha, auto by vyraziť na plný plyn nemalo.
„Plynový pedál má dve kontrolné funkcie, z toho ani jedna nie je taká, ktorá by povolila plný plyn bez požiadavky stlačeného pedálu,“ tvrdí Diškanec.
Doplnil, že stať sa môže čokoľvek, no vplyvom stresu a všetkých okolností mohlo dôjsť k chybe vodiča.
„Keď si tam ten vodič sadol, musel šliapnuť na brzdu, naštartovať to a dať tam rýchlosť. Musel urobiť nejaké úkony. Keby to vozidlo nenaštartovalo, neodíde s ním preč,“ vyjadril sa tiež dopravný konzultant Marián Ürge.
Čo sa v aute naozaj stalo, zistí expertíza. S vodičom sme sa pokúšali spojiť. Odpísal nám, že to, čo sa stalo, je strašná tragédia a nesmierne ho to mrzí. No všetky okolnosti teraz komentovať nebude.
Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo