Rodičov sa už na súhlas pýtať nebudú. V chystanej novele školského zákona sa objavila novinka. Ministerstvo chce presadiť výnimku, aby sa na aktivite či exkurzii, ktorú zorganizuje štát, zúčastnili všetci žiaci aj bez toho, aby s tým súhlasili rodičia.
Do paragrafu a výletoch, exkurziách či iných aktivitách v škôlkach a základných školách by mala pribudnúť jedna veta, ktorá vyvoláva otázky.
Ide o výnimku z povinnosti žiadať súhlas rodiča, aby sa dieťa zúčastnilo na takejto aktivite v prípade, že ide o preventívne činnosti, ktoré zorganizuje štátny orgán.
Zjednodušene povedané, znamenalo by to, že žiaci by automaticky išli na takéto aktivity, ktoré chystajú napríklad ministerstvo školstva či iné inštitúcie.
Riaditelia, s ktorými sme sa rozprávali, sa o tejto chystanej zmene dozvedeli od nás. V tejto chvíli nemajú presné informácie, čo sa takouto preventívnou činnosťou myslí.
Ministrovi školstva sme poslali otázky, prečo sa v takýchto prípadoch už nebude žiadať súhlas rodiča, a o aké aktivity pôjde.
Novela školského zákona je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Na pripomienky zostáva čas do 7. júla.
Riaditelia majú na túto novinku rôzny názor.
Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo