V týchto horúčavách to však nie je vôbec jednoduché.
Sčítací komisári medzi kamzíkmi. Vo Vysokých Tatrách opäť zisťujú ako sa darí symbolu národného parku. Výsledky napovedia, či je dôvod na optimizmus alebo na obavy.
Počítajú aj Poliaci na svojej strane Tatier. Už roky je to prestížna misia.
„Jarné sčítanie je podstatné aj preto, lebo sa sčítavajú mladé kamzíky, ktoré sa narodili tento rok. Je to ukazovateľ vitality kamzičej populácie,“ povedala Jarmila Hlaváčová, hovorkyňa Správy Tatranského národného parku (TANAP).
V týchto horúčavách to však nie je vôbec jednoduché. Kamzíky húfne schádzajú do miest, kde sú teploty predsa len o čosi znesiteľnejšie.
„Teraz dokonca majú ešte zimnú srsť, ‚presrsťujú‘, je im veľmi horúco. Vyhľadávajú snehové polia, kde sa radi ‚vyšalia‘, vidíme ich tam aj ležať a oddychovať,“ ozrejmil ekológ zo Správy TANAP-u Michal Jurčo.
Aj kamzíčatá však majú povinnosti. Musia chodiť do škôlky.
„Vždy je prítomná aspoň jedna kamzica, okolo nej je viac mladých a medzitým sa môžu ísť iné kamzice v kľude napásť, nakŕmiť a potom sa zase vrátia, vymenia sa,“ doplnil Jurčo.
Učia ich prvé odvážne skoky aj to, ako nestratiť rovnováhu vysoko nad dolinou.
„Na raticiach majú zdrsnenú kožu, ktorá ich tam dokáže udržať ako lepidlo,“ hovorí odborník.
Tatry sú príliš rozľahlé na to, aby kamzíky zrátali úplne presne. Výsledky z posledných rokov však naznačujú, že čriedy rednú.
Presné dôvody zatiaľ nepoznáme. Ako dopadla táto rohatá inventúra by sme sa mali dozvedieť v najbližších dňoch.
Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo