V Maďarsku sa trasie zem. Nie tá, čo máme pod nohami, ale tá politická. Nový premiér sa chce zbaviť prezidenta či najvplyvnejších sudcov.
Péter Magyar je vo funkcii približne mesiac a pol. Za ten čas už stihol rozmraziť eurofondy pre svoju krajinu.
„Práve toto bol ten najdôležitejší predvolebný sľub strany Tisza, že sa dostanú k tým zmrazením eurofondom a uvoľnia ich, aby ich Maďarsko mohlo čerpať. Podľa všetkého, práve v oblasti tohto sľubu sa im zatiaľ naozaj darí,“ uviedol v relácii Od Tatier k Bruselu na tnlive.sk Zoltán Szalay, vedúci redaktor spravodajského webu v maďarčine Napunk.
Nová vláda spustila operáciu Očistec. Péter Magyar sa chce zbaviť prezidenta či najvplyvnejších sudcov.
„Chce sa vysporiadať s minulosťou a krivdami, ktoré sa stali za vlád Fideszu. Jednou dôležitou časťou tejto operácie je novela ústavy, ktoré odstráni nominantov Fideszu, ktorí boli veľmi dôležitými prvkami celého režimu Viktora Orbána,“ tvrdí Szalay.
Za krátky čas vo funkcii už stihol Magyar pobúriť aj slovenských politikov, keď povedal, že Maďarsko je možno jedinou krajinou na svete, ktorá susedí sama so sebou.
„Tento výrok bol určite nešťastný aj vzhľadom na to, že túto vetu používali maďarskí politici už v 90. rokoch a boli to väčšinou takí nacionalistický politici, ktorí oslovovali týmto výrokom a podobnou rétorikou vždy tú radikálnejší časť maďarského voličstva. Magyar si musí byť vedomý toho, že keď používa takéto výroky, tak sa vracia k tejto tradícii,“ myslí si Szalay.
Celú reláciu Od Tatier k Bruselu si môžete pozrieť vo videu hore.
Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo